فرمت بندی و اجزای پایان نامه | نحوه تنظیم مطالب پایان نامه | انجام پایان نامه دکتری ارشد

فرمت بندی و اجزای پایان نامه | نحوه تنظیم مطالب پایان نامه

فرمت بندی و اجزای پایان نامه | نحوه تنظیم مطالب پایان نامه

فرمت بندی و اجزای پایان نامه | نحوه تنظیم مطالب پایان نامه

فرمت بندی و اجزای پایان نامه | نحوه تنظیم مطالب پایان نامه :

فرمت بندی با آیین نامه پایان نامه نویسی از چندجنبه می تواند مورد بررسی قرار گیرد. که به جزئیات آنها پرداخته ایم.

فرمت بندی با آیین نامه پایان نامه نویسی از چندجنبه می تواند مورد بررسی قرار گیرد.
مکان نوشتن مطالب در صفحات پایان نامه ها، نحوه حاشیه صفحات پایان نامه، شماره گذاری صفحات پایان نامه ها و رساله، بخش های مختلف پایان نامه و رساله، نحوه نوشتن معادلات در پایان نامه، نحوه گذاشتن تصاویر در پایان نامه ها، تصاویر، جدول، سرعنوان، زیر عنوان، عنوان جدول Caption جدول، عنوان شکل caption شکل پایان نامه.

ترتیب ساختار ارایه مطالب پایان نامه و محتوی فصول پایان نامه در جاهای مختلف پایان نامه مانند فصل اول مقدمه پایان نامه، ضرورت انجام تحقیق، سوالات پایان نامه، فرضیات پژوهش، نوآوری های مدنظر تحقیق، فصل دوم مرور ادبیات و ارایه مدل مفهومی، فصل سون چارچوب پژوهش و روش شناسی تحقیق، جامعه و نمونه آماری، مدل ریاضی تحقیق، ابزارهای تحقیق، طراحی پرسشنامه، فصل چهارم یافته های تحقیق، فصل پنجم نتیجه گیری و پیشنهادات آتی. و در آخر مراجع و رفرنس های پایان نامه و ضمایم ارایه خواهد شد.

نحوه تنظیم مطالب پایان نامه

مهم ترین نکانی که باید در ارتباط با ابعاد کاغذ پایان نامه، تنظیم و کادربندی صفحات پایان نامه برای پرینت در کاغذ در این بخش تشریح می شوند:

در پرینت و نگارش پایان نامه باید از کاغذ مرغوب و A4 استفاده نمود. در برخی از موارد که جداول بزرگتر است می تواند از landscape نرم افزار word استفاده نمود و یا از استانداردهای رده A و تا کردن آنها در صحافی پایان نامه بهره برد.
در نگارش متن پایان نامه، معادلات ریاضی و جداول و نمودارها و تصاویر و شکل ها می توان از نرم افزارهای موجود بهره برد.
اندازه حرف های متن و کلمات پایان نامه باید به صورت سایز 12pt تا 14pt، با فونت B Lotus Bzar B Nazanin، بسته به آیین نامه و شیوه نامه نگارش و تایپ پایان نامه دانشگاه ها استفاده نمود.
کیفیت تصاویر پایان نامه و رساله دکتری باید از کیفیت خوبی برخوردار باشد در مواردی که کیفیت پایین است از نرم افزار فتوشاپ استفاده نمود.
حاشیه های صفحات پایان نامه معمولا به صورت 5/2 و 5/2 سانتی متر از بالا و پایین و از سمت راست و چپ به ترتیب 3 و 2 سانتی متر است. صفحات نیز به صورت 18 سطری و یا 24 سطری تایپ می شوند.
قواعد دستور پایان نامه نویسی مطابق با دستور زبان فارسی، جملات کوتاه و بصورت مجهول نوشته شوند.

نگارش کلمات لاتین در متن پایان نامه و رساله

حتی الامکان از کلمات لاتین در شکل و جداول پرهیز نمایید. باید از معادل کلمات لاتین در متن بهره برد و با استفاده از زیر نویس (فوت نت) در زیرنویس صفحه از خود کلمه لاتین استفاده کرد. در طراحی بخش footnote پانویس صفحه می توان آن را به دو بخش راست و چپ تقسیم نمود.

شماره گذاری صفحات پایان نامه

شماره گذاری صفحات پایان نامه ها و رساله معمولا در دو بخش مجزا انجام می شود. در بخش اول شماره گذاری از صفحه چکیده تا آخر بخش فهرست جداول و اشکال به صورت الف، ب، پ، ت انجام می شود. در بخش دوم شماره گذاری صفحات پایان نامه از صفحه فصل اول تا انتهای پایان نامه انجام می شود. دقت نمایید روی صفحه عنوان پایان نامه شماره گذاری انجام نشود. همچنین عنوان هر فصل پایان نامه شماره گذاری انجام نمی شود ولی در صفحه ها محاسبه می شود.

نوشتن متن اصلی پایان نامه در فرمت بندی پایان نامه

در نگارش متن اصلی پایان نامه، عناوین اصلی و یا سرتیترها با فونت درشت تر از عناوین فرعی نوشته می شود. قبل از هر عنوان اصلی دو سطر و قبل از هر عنوان فرعی یک سطر جا خالی گذاشته می شود و متن اصلی پایان نامه و پاراگراف ها بلافاصله از عنوان اصلی و زیر عنوان ها شروع می شود.

معادلات و نوشته ها در پایان نامه

بین معادلات و نوشته های متن پایان نامه معمولا یک سطر خالی گذاشته می شود. شماره معادله در سمت راست معادله نوشته می شود.

جداول، تصاویر و یا اشکال در پایان نامه

جداول، تصاویر و یا اشکال در پایان نامه باید دارای شماره باشند و در متن پایان نامه به این جداول و اشکال اشاره شود. زیرنویس شکل در قسمت پایین شکل و بالانویس جدول در بالای جدول نوشته می شود. شماره جداول و شکل های پایان نامه به ترتیب در بالا و پایین بصورت XX-YY نوشته می شود. XX شماره فصل و YY شماره جدول و یا شکل می باشد. هر یک از جداول و اشکال در پایان نامه دارای شماره های مستقل از یکدیگر بوده و به ترتیب در متن پایان نامه اشاره شده و تا انتهای پایان نامه این ترتیب ادامه می یابد. دقت نمایید اگر تعداد اشکال، جداول در متن پایان نامه بیش از حد باشد تلاش نمایید آنها را در پیوست قرار دهید.

ادامه مطلب
انجام پایان‌ نامه تهران | انجام پایان‌ نامه دکتری کارشناسی ارشد رساله دکترا در تهران

منحنی ها و نمودارها در پایان نامه و رساله

در منحنی ها و نمودارهایی که در پایان نامه آورده می شود تلاش کنید هر یک از محورهای مختصات را تعریف کنید. کیفیت تصاویر این نمودارها بسیار مهم است می توانید از نرم افزارهای اکسل Excel، Visio و یا فتوشاپ بهره بگیرید.

اجزای پایان نامه ارشد و دکتری

علاوه بر موارد مذکور، ترتیب و توالی صفحات پایان نامه از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده که قالبی نسبتاً مشابه داشته و به ترتیب زیر است:

صفحه «به نام خدا»
صفحه عنوان
صفحه تصویب نامه توسط هیأت داوران
صفحه اهدا یا تقدیم
پیش گفتار
صفحه تقدیر و تشکر
چکیده فارسی
فهرست مطالب، حاوی عناوین اصلی و فرعی هر فصل، فهرست مراجع و عناوین پیوست ها
فهرست جداول
فهرست اشکال
فهرست علایم و اختصارات
متن اصلی
منابع و مأخذ
واژه نامه
پیوست ها
چکیده انگلیسی به همراه کلیدواژگان
صفحه عنوان انگلیسی

صرف نظر از چیدمان صحیح صفحات پایان نامه به منظور دفاع و کسب نمره قبولی، ازآن جایی که پایان نامه تدوین شده، به منزله سند علمی دوران تحصیل شما محسوب می شود، ویراستاری تخصصی آن و اطمینان از صحت املایی و نگارشی محتوای آن در آینده نیز برای شما از اهمیت ویژه ای برخوردار خواهد بود.موسسه حامی پژوهش آماده ی ارائه خدمات تخصصی و متنوع در زمینه ی ترجمه و ویراستاری به دانشگاهیان، انتشارات، شرکت ها و سازمان های مختلف است.

ویرایش و صفحه آرایی حرفه ای پایان نامه، مقاله و … با قیمت مناسب

ویرایش و صفحه آرایی حرفه ای پایان نامه
شماره گذاری صفحات طبق قوانین پایان نامه
فهرست مطالب و فهرست اشکال و جداول و نمودارها همراه با درج خودکار شماره صفحات
شماره گذاری عناوین اصلی و فرعی و اشکال و نمودارها و فرمول های ریاضی به صورت خودکار
بخش بندی فصلها

ویرایش و صفحه آرایی حرفه ای پایان نامه

شماره گذاری صفحات در فرمت های مختلف (بدون شماره، ابجد، عددی، فرمت دلخواه)
تنظیم فونت عناوین و متن و پاراگراف بندی
تنظیم فهرست خودکار (مطالب، شکل ها، جدول ها)
شماره گذاری خودکار تیترهای اصلی و فرعی
ارجاع به شکل، نمودار، جدول، روابط ریاضی و شماره گذاری آنها به صورت خودکار
تنظیم کامل طبق آئین نامه نگارشدانشگاههاوهمایشها
اصلاح نگارشی شامل تصحیح فاصله، نیم فاصله، غلط املایی و اصلاح پیوسته نویسی
رفرنس دهی و فهرست منابع به ترتیب استفاده در متن به صورت خودکار

ویرایش پایان نامه

در بیشتر مواقع، متون تایپ شده فارسی برای ارائه به عنوان پایان نامه، مقاله، کتاب و… نیاز به بازبینی، اصلاح و ویرایش تخصصی دارند. در حال حاضر خدمات ویراستاری متون فارسی موسسه حامی پژوهش روی ویرایش پایان نامه دانشگاهی متمرکز است. خدمات ویراستاری تخصصی پایان نامه فارسی برای ویرایش پایان نامه کارشناسی، ویراستاری پایان نامه ارشد و رساله دکتری قابل استفاده است.

انواع خدمات ویرایش در حامی پژوهش

خدمات ویراستاری پایان نامه در پنج نوع مختلف قابل ارائه است:

چیدمان و صفحه آرایی پایان نامه

معمولاً دانشگاه های مختلف، فایلی را با عنوان دستورالعمل نگارش پایان نامه، شیوه نامه نگارش و تدوین رساله و یا با عناوین مشابه در اختیار دانشجویان قرار می دهند. آیین نامه نگارشی پایان نامه و رساله برای دانشگاه های مختلف متفاوت است و برای یکدست شدن پایان نامه ها، آراستگی ظاهری متن و جلوگیری از چیدمان غیر اصولی پایان نامه در اختیار دانشجویان قرار می گیرد. فایل شیوه نامه نگارش پایان نامه شامل اطلاعات لازم برای چیدمان اصولی و فرمت بندی صحیح پایان نامه دانشجویی می باشد.

ادامه مطلب
انجام پروپوزال دکتری و کارشناسی ارشد | انجام پروپوزال با قیمت مناسب

برای استفاده از خدمات ویراستاری حرفه ای پایان نامه خود کافی است پس از نگارش پایان نامه، فایل خام پایان نامه خود را به همراه فایل راهنمای نگارش پایان نامه که از وبسایت دانشگاه دانلود کرده اید، برای ما ارسال کنید. فایل شما توسط یک ویراستار تخصصی پایان نامه در قالب و فرمت مورد نظر قرار می گیرد. همچنین در صورتی که پایان نامه شما اصلاحیه خورده است و نیاز به اصلاح پایان نامه ارشد و یا تصحیح رساله دکتری خود دارید، انتخاب این گزینه راه حل مشکل شماست. زیرا معمولاً اصلاحیه پایان نامه مربوط به ایرادات داوران از رعایت نکردن چیدمان دقیق پایان نامه و صفحه آرایی صحیح رساله است. خدمات صفحه آرایی کامل پایان نامه شامل این موارد است:

 • حاشیه بندی صفحات، فاصله گذاری کلمات، فصل بندی، بخش بندی، صفحه بندی، پاراگراف بندی
 • تنظیم فونت متن، کنترل اندازه و قلم تیترها ، فونت متن انگلیسی و فارسی پایان نامه و …
 • فهرست نویسی دقیق و ایجاد فهرست خودکار مطالب، اتوماتیک کردن فهرست شکل ها، لیست جدول ها و نمودارها
 • شماره گذاری صفحات، ویرایش و تنظیم صفحات ابتدایی فصل ها و صفحات پایانی پایان نامه
 • ویرایش پانویس، زیرنویس و پاورقی فارسی و لاتین
 • شماره بندی خودکار عناوین تیتررهای اصلی و فرعی، فرمول ها، روابط ریاضی، زیرنویس تصاویر، اشکال، جداول و نمودارها
 • و به طور کلی هر آنچه در فایل شیوه نامه نگارش پایان نامه باشد…

ویراستاری فنی پایان نامه، رفع غلط املایی و اصلاح نگارشی

اگر رساله شما از لحاظ چیدمان و صفحه آرایی مشکلی ندارد اما متن پایان نامه نیاز به اصلاح اشکالات تایپی و املائی و نگارشی دارد، انتخاب این گزینه را به شما پیشنهاد می کنیم. با انتخاب خدمات ویرایش فنی پایان نامه، فایل شما توسط یک ویراستار حرفه ای پایان نامه به طور کامل از لحاظ رعایت علائم نگارشی، نشانه گذاری، نقطه گذاری، اصلاح نیم فاصله و غلط های تایپی و ایرادات املایی اصلاح و ویرایش خواهد شد. خدمات ویراستاری فنی متن پایان نامه شامل موارد زیر است:

 • رفع تمامی غلط های املایی و اشکالات تایپی متن
 • رعایت نیم فاصله
 • اصلاح فاصله علائم نگارشی (نقطه، ویرگول، دو نقطه، نقطه ویرگول، پرانتز و…) ازکلمهقبلیوبعدی
 • اصلاح به هم ریختگی زبان و ترتیب اعداد بکار رفته در متن

ویراستاری تخصصی پایان نامه ، بازبینی کامل نگارشی

با انتخاب گزینه ویراستاری تخصصی پایان نامه، رساله شما علاوه بر اصلاح غلط های املایی و نگارشی مندرج در بخش قبل (ویراستاری فنی)، از لحاظ دستوری و زبانی نیز مورد ویرایش تخصصی قرار می گیرد. اگر پایان نامه خود را با استفاده از متون ترجمه شده مقالات مختلف نوشته اید؛ متن شما روان نیست و نیاز به ساده سازی و تغییرجمله بندی متن رساله دارد؛ پیشنهاد ما برای اصلاح متن پایان نامه، استفاده از خدمات ویرایش تخصصی و علمی پایان نامه است. این خدمات شامل موارد زیر است:

 • تمامی اصلاحات مندرج در قسمت قبلی (ویرایش فنی)
 • روان نویسی متن پایان نامه و ساده کردن جمله بندی
 • اصلاح و روان سازی متون ترجمه شده مندرج در پایان نامه
 • رفع خطاهای دستوری، ساختاری و جمله بندی، حذف قرینه فعل و…
 • حذف واژگان و کلمات تکراری، عامیانه، ناقص و…
 • کوتاه سازی جملات طولانی و اتصال جملات خیلی کوتاه به یکدیگر برای منسجم کردن ساختار پایان نامه

 

برای مشاوره انجام پایان نامه ارشد و مشاوره انجام پایان نامه دکتری با ما در تماس باشید : 09199631325 و 09353132500

آسان مقاله و ایزی تز دو حامی بزرگ سایت ما می باشند

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Alert: Content selection is disabled!!