آموزش نوشتن پروپوزال مهندسی IT

آموزش نوشتن پروپوزال مهندسی IT

آموزش نوشتن پروپوزال مهندسی IT

 

آشنایی با نوشتن پروپوزال دانشجویان مهندسی IT

نوشتن پروپوزال مهندسی IT مانند هر رشته دانشگاهی نیازمند آگاهی کامل و دقیق از اصول پروپوزال‌نویسی استاندارد و قوی و رعایت تک‌تک قوانین و دستورالعمل‌هایش است. نگارش پروپوزال مهندسی IT پروسه سخت و عجیب و غریبی نیست، اما به دلیل ماهیت میان‌رشته‌ای مهندسی IT لازم است مطالعات گسترده‌تر و بیشتری برای آن انجام داد.

همان‌طور که می‌دانید، در دنیای امروز با توجه به رشد سریع علم و تکنولوژی، رکن اصلی برای موفقیت در هر کسب‌وکاری بها دادن به مهندسی فناوری اطلاعات یا IT است. مهندسی فناوری اطلاعات (Information Technology) که به اختصار مهندسی IT نامیده می‌شود، رشته‌ای کاربردی از علم نوینی است که مباحث مشترکی با رشته‌های مهندسی کامپیوتر، مهندسی صنایع، مهندسی الکترونیک، روباتیک، مخابرات و رشته‌های مدیریتی دارد. این رشته طیف وسیعی از علوم و فناوری‌های نو را در بر می‌گیرد؛ مانند ساخت شبکه‌های کامپیوتری، ایجاد، مدیریت و حفاظت از داده‌ها، یافتن عیوب کامپیوتری و رفع آن‌ها، حفظ امنیت سیستم‌های اطلاعاتی و بهینه‌سازی آن‌ها و… بر همین اساس، نگارش پروپوزال مهندسی IT و در نهایت نوشتن پایان نامه مهندسی IT نیاز به مطالعه منابع مختلف و تلاش مستمر بیشتری دارد و هر مرحله آن باید با دقت فراوان انجام شود.

در این مطلب مراحل نگارش پروپوزال رشته مهندسی IT و نکات کلیدی و مهمش را به ترتیب بررسی می‌کنیم، اما اگر خواهان اطلاعات تکمیلی و کاربردی بیشتر درباره پروپوزال‌نویسی استاندارد هستید، بهتر است مطالب زیر را در همین سایت جستجو کنید و بخوانید:

انتخاب موضوع

ناگفته پیداست انتخاب موضوع از مهمترین و حساس‌ترین مراحل نوشتن پایان‌نامه کارشناسی ارشد یا نگارش رساله دکتری و پیش‌نیاز اصلی برای نوشتن پروپوزال رشته مهندسی IT است. در انتخاب موضوع باید به چند ویژگی مهم توجه کرد که عبارت‌اند از:

 • موضوع باید نو و به‌روز باشد.
 • موضوع باید جذاب باشد. شما باید موضوعی را انتخاب کنید که به آن واقعا علاقه دارید.
 • موضوع باید ارزشمند و کاربردی باشد و دغدغه‌ای یا مسئله‌ای را در جامعه برطرف کند.
 • موضوع باید قابلیت تحقیقات گسترده را داشته باشد؛ یعنی منابع معتبر کافی برای پژوهش و مطالعه همه‌جانبه در آن حوزه در دسترس باشد.
 • موضوع باید منطبق بر واقعیت و منطقی باشد.
 • موضوع نباید خیلی سخت و پیچیده باشد؛ موضوعی انتخاب کنید که بتوانید به‌تنهایی از پس آن برآیید.
ادامه مطلب
رفرنس دهی به سبک ونکوور | اصول مربوط به شیوه رفرنس ونکوو

 

نوشتن پروپوزال مهندسی IT

ساختار درست و منظم در افزایش کیفیت پروپوزال شما تاثیر بسزایی دارد، بنابراین شیوه‌نامه نگارش پروپوزال قوی و صحیح را بیاموزید و آن را به طور کامل رعایت کنید. هر پروپوزال از بخش‌های زیر تشکیل می‌شود:

مقدمه، طرح مسئله، ابزار و منابع گردآوری و تحلیل اطلاعات، پیشینه تحقیق، اهداف تحقیق، پرسش­های تحقیق، فرضیات تحقیق، روش تحقیق، نتیجه­گیری و فهرست منابع.

هر یک از بخش‌های اشاره‌شده قواعد نوشتاری و چاچوب‌های خاص خودش را دارد که باید آن‌ها را نیز در نظر داشته باشید

نکات مهم در نوشتن پروپوزال مهندسی IT

دانستن نکات گوناگون در پروسه نگارش پروپوزال رشته مهندسی IT و رعایت دقیق همه آن‌ها _ حتی جزئی‌ترین‌شان _ به شما کمک خواهد کرد این مرحله مهم را با موفقیت و بدون اتلاف وقت پشت سر بگذارید، چراکه نوشتن پروپوزال استاندارد و قوی درصد احتمال پذیرش آن را توسط هیئت داوران دانشگاه افزایش خواهد داد. بر همین اساس با هم چند نکته مهم را مرور می‌کنیم:

 • در تمام مراحل کار با استاد راهنمای خود مشورت کنید و او را در جریان همه کارهای‌تان قرار دهید.
 • از مشاوره استادان و متخصصان، همکلاسی‌ها و پژوهشگران باتجربه استفاده کنید و با دید باز و اطلاعات کافی پروژه‌تان را آغاز کنید.
 • در مرحله انتخاب موضوع پژوهش‌تان دامنه مطالعات خود را گسترش دهید و به سایت‌های خارجی هم سر بزنید تا بهترین موضوع را انتخاب کنید.
 • عنوان مناسب برای تحقیق خود انتخاب کنید و البته حتما در این باره با استادان‌تان به‌ویژه استاد راهنمای‌تان مشورت کنید.
 • از تکراری نبودن عنوان پایان‌نامه یا رساله‌تان مطمئن شوید و این مورد را به طور دقیق بررسی کنید.
 • پیش از آغاز نوشتن پروپوزال با مراجعه به واحد آموزش دانشکده خود دستورالعمل‌ها یا روال اداری آن‌ها را جویا شوید و طبق آن‌ها پیش بروید.
 • پروپوزال‌تان را کوتاه و خلاصه، اما کامل، روان و گویا بنویسید.

 

فرآیند تحویل پروپوزال

پس از اتمام مراحل نوشتن پروپوزال مهندسی IT نوبت تحویل آن به واحد آموزش دانشگاه است. به طور معمول باید چند فرم را پر کنید و روال اداری آن را طی کنید که کار دشوار و پیچیده‌ای نیست. اما پیش از این امور تایید گرفتن از استاد راهنما و مشاور و مدیر گروه لازم است که این مرحله اغلب کمی زمانبر است. وقتی همه این مراحل را با موفقیت پشت سر گذاشتید، باید پروپوزال تاییدشده و فرم‌های امضاشده را به آموزش تحویل دهید و سپس آماده انجام پایان‌نامه یا انجام رساله دکتری خود شوید.

ادامه مطلب
راهکارهای انتخاب پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری

خدمات جامع پایان نامه ارزان

ما در این مطلب درباره نوشتن پروپوزال رشته مهندسی IT توضیحاتی دادیم و سعی کردیم نکات مهم را به طور کلی بیان کنیم، اما بدیهی و روشن است که همه شما دانشجویان و پژوهشگران عزیز در طول فرآیند انجام پایان‌نامه یا نوشتن رساله دکتری قطعا با چالش‌هایی روبه‌رو خواهید شد؛ چالش‌هایی که گاه بسیار سخت و پیچیده خواهند بود. در چنین مواردی همراهی فرد یا افراد باتجربه و متخصص بسیار راهگشا و دلگرم‌کننده است. از این‌رو، این مجموعه با هدف مشاوره حرفه‌ای و جامع به محققان، نویسندگان و دانشجویان در تمام حوزه‌های علمی تیمی قوی و بزرگ تشکیل داده و از استادان بنام دانشگاه‌ها و متخصصان خبره جامعه علمی کشور برای همکاری در این زمینه کمک گرفته است. گروه مشاوران زبده موسسه معتبر در تمام شبانه‌روز و به طور دائم آماده ارائه مشاوره حرفه‌ای و به‌روز و همراهی شما عزیزان در همه مراحل تحقیقات‌تان هستند و شما را تا رسیدن به نتیجه رضایتبخش و مطلوب‌تان یاری خواهند کرد.

برای انجام پایان نامه مکاترونیک و انجام پایان نامه ارشد و دکترا مکاترونیک کافیست با ما تماس بگیرید و از خدمات متنوع ما در انجام پایان نامه مکاترونیک برخوردار شوید…
تلفن های مشاوره و تماس مشاوره در انجام پایان نامه مکاترونیک :
09353132500 و 09199631325 می باشد. ( انجام پایان نامه ارزان )

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Alert: Content selection is disabled!!