آموزش نوشتن پروپوزال زبان و ادبیات فارسی

آموزش نوشتن پروپوزال زبان و ادبیات فارسی

آموزش نوشتن پروپوزال زبان و ادبیات فارسی

 

نوشتن پروپوزال زبان و ادبیات فارسی

 تحصیل در رشته زبان شیرین فارسی و ادبیات شگفت‌انگیز آن شیفتگی خاصی می‌خواهد و مطالعه نظم و نثر فارسی و غور در واژگان و تاریخچه تکاملش فقط از عهده علاقه‌مندان واقعی آن برمی‌آید. به همین ترتیب انجام پایان نامه این رشته جذاب و در مقدمه‌اش _ نوشتن پروپوزال زبان و ادبیات فارسی _ مستلزم داشتن نگاهی دقیق و شور و شوق پژوهشگری در این حوزه وسیع است. بنابراین بهتر است پیش از آغاز  نگارش پروپوزال زبان و ادبیات فارسی بر اصول و قواعدش اشراف کافی داشته باشید و با افزایش دانش و مهارت خود در این زمینه و رعایت نکات مختلف آن، پروپوزالی استاندارد و قوی بنویسید.

البته نوشتن پایان‌نامه کارشناسی ارشد یا انجام رساله دکتری حاوی نکات و ترفندهای بسیاری است که یادآوری همه آن در یک مطلب امکان‌پذیر نیست و ما در مطالب متعدد در همین سایت سعی کردیم در این باره اطلاعات لازم را ارائه دهیم؛ برای مثال مطالب زیر به ارتقای کیفیت آثار شما کمک شایانی خواهد کرد. لطفا آن‌ها را در سایت ما جستجو و مطالعه کنید:

انتخاب موضوع

با توجه به گستردگی موضوعات ادبی و تاریخ پرفراز و نشیب زبان و ادبیات فارسی شاید یکی از سخت‌ترین مراحل در پروسه نگارش پروپوزال زبان و ادبیات فارسی را بتوان مرحله انتخاب موضوع مناسب دانست. در وهله نخست باید موضوعی انتخاب کنید که جذاب باشد، گرچه ادبیات فارسی سراسر زیبایی و هر دوره از تاریخ آن پر از جذابیت است. نکته مهم بعدی در انتخاب موضوع تحقیقات جدید و به‌روز بودن آن است. شما باید خوب تحقیق کنید که موضوع‌تان تکراری نباشد، چون در آن صورت بلافاصله هیات داوران پروپوزال شما را رد خواهند کرد. از نکات مهم دیگر، جامع، مستند، معتبر و دقیق بودن پژوهش شماست و برای اطمینان از این امر، نخست بررسی کنید که منابع موثق و معتبر درباره موضوع شما  به اندازه کافی در دسترس باشد. بدیهی است استفاده از منابع معتبر بر اعتبار و ارزشمندی پژوهش شما صحه می‌گذارد.

یادآوری می‌کنیم مطالعه مقالات کاربردی منتشرشده در سایت ما درباره انجام پایان نامه کارشناسی ارشد و نگارش رساله دکتری و نوشتن متون علمی مختلف به شما در افزایش کیفیت آثارتان کمک خواهد کرد؛ برای مثال مطلب زیر برای دانشجویان رشته زبان و ادبیات فارسی بسیار کاربردی است:

ادامه مطلب
آموزش جمع‌آوری داده‌ها در انجام پایان‌نامه

تعیین عنوان

عنوان زیبا در هر مطلبی در جذب مخاطب موثر است، به همین دلیل به این مورد بسیار دقت کنید و برای یافتن عنوانی مناسب زمان کافی اختصاص دهید. سعی کنید با خلاقیت بیشتر و هوشمندی عنوانی جذاب برای پروپوزال‌تان انتخاب کنید؛ عنوانی که هم زیبا و رسا باشد، هم کامل و دقیق و قابل استناد. بهتر است عنوانی انتخاب کنید که به حوزه پژوهشی یا جامعه تحقیقاتی شما اشاره کند. همچنین می‌توانید با چینش خاص واژگان و دقت در بار معنایی آن‌ها جزئیات بیشتری درباره موضوع پژوهش خود در عنوان بگنجانید؛ مثلا به روش تحقیق‌تان اشاره کنید، یا موارد دیگر.

نوشتن پروپوزال زبان و ادبیات فارسی

هر پروپوزال استاندارد مانند سایر قالب‌های گوناگون نوشتاری ساختار مشخصی دارد و از بخش‌های مختلفی تشکیل می‌شود و مسلما نگارش هر بخش نیز قواعد و اصول تعریف‌شده و معینی دارد. بخش‌های مختلف پروپوزال استاندارد عبارت‌اند از: مقدمه، طرح مسئله، ابزار و منابع گردآوری و تحلیل اطلاعات، پیشینه تحقیق، اهداف تحقیق، پرسش­های تحقیق، فرضیات تحقیق، روش تحقیق، نتیجه­گیری و فهرست منابع.

اگر می‌خواهید در جلب توجه هیات داوران دانشگاه‌تان موفق عمل کنید، به نگارش مقدمه‌ای جذاب و درست بیشتر بها دهید. مقدمه‌تان را کاملا روان، گویا و شفاف بنویسید. در بخش طرح مسئله نیز به طور دقیق به دلایل انتخاب موضوع پژوهش‌تان بپردازید تا هیات داوران کاملا متوجه اهداف شما از انتخاب موضوع‌تان بشوند. ذکر دقیق منابع علمی معتبر، ارزشمندی پژوهش‌تان را عیان می‌سازد، پس به طور کامل آن‌ها را معرفی کنید.

نکات مهم در نگارش پروپوزال زبان و ادبیات فارسی

همان‌طور که بیان کردیم، پروپوزال‌نویسی اهمیت ویژه‌ای دارد، بر همین اساس لازم است شما تک‌تک قوانین و اصول آن را رعایت کنید. بد نیست در این بخش تعدادی از نکات مهم و کاربردی برای نگارش پروپوزال را مرور کنیم:

  1. از مشاوره با استاد راهنمای خود در تمام مراحل نوشتن پروپوزال‌تان غفلت نورزید؛ نظر استاد راهنمای‌تان را در اولویت قرار دهید، به همه نکته‌های ریز و درشت، تذکرات مختلف و اشکالاتی که از شما می‌گیرند، دقیق توجه کنید و به توصیه‌هایش به طور کامل عمل کنید.
  2. استفاده از تجربیات دیگران را دستکم نگیرید؛ مثلا از تجربه‌های دانشجویانی که سال‌های قبل پروپوزالی موفق نوشته‌اند و نمره پایان‌نامه‌شان عالی شده، یا از تجارب استادان خبره و افراد متخصص و مشاوران حرفه‌ای دیگر بهره ببرید.
  3. موضوعی مناسب و جالب توجه انتخاب کنید و برای این امر وقت کافی اختصاص دهید.
  4. به انتخاب عنوانی زیبا و جذاب برای اثرتان اهمیت دهید، زیرا اگر بعدا از عنوان‌تان راضی نبودید و پشیمان شدید، نمی‌توانید تغییرش دهید. معمولا تغییر عنوان اثر پس از تایید پروپوزال امکان‌پذیر نیست.
  5. روال اداری نوشتن پروپوزال و تحویل آن به دانشگاه را پرس‌وجو کنید و شیوه‌نامه این کار را از واحد آموزش دانشکده‌تان بپرسید و دستورالعمل‌های آن را با دقت و کامل اجرا کنید.
ادامه مطلب
آموزش نوشتن پروپوزال حقوق

فرآیند تحویل پروپوزال

معمولا برای هر کار اداری روال خاصی در نظر گرفته می‌شود که رعایت آن ضروری است. بدین منوال، رعایت روال اداری پروپوزال نویسی و تحویل آن به دانشگاه نیز برای دانشجویان الزامی است و شما باید پس از تکمیل مراحل مختلف نوشتن پروپوزال زبان و ادبیات فارسی مطابق روال اداری دانشگاه‌تان عمل کنید. البته فراموش نکنید که قبلش باید پروپوزال خود را به تایید استاد راهنمای‌تان برسانید. بر اساس روال اداری کلی همه دانشگاه‌ها احتمالا شما باید چند فرم مختلف پر کنید و از استادان‌تان امضا بگیرید. سپس همراه با پروپوزال‌تان فرم‌های ممهورشده و امضاشده را به واحد آموزش دانشکده‌تان تحویل دهید. اغلب پس از چند روز نتیجه داوری پروپوزال‌تان به شما اعلام خواهد شد و در صورت تایید آن، باید مراحل اصلی انجام پایان‌نامه یا رساله دکتری را شروع کنید.

برای انجام پایان نامه و انجام پایان نامه ارشد و دکترا کافیست با ما تماس بگیرید و از خدمات متنوع ما در انجام پایان نامه برخوردار شوید…
تلفن های مشاوره و تماس مشاوره در انجام پایان نامه :
09353132500 و 09199631325 می باشد. ( انجام پایان نامه ارزان )

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *