تقدیر و تشکر یک مقاله را چگونه بنویسیم ؟ | نحوه ی نوشتن سپاسگزاری و تقدیر و تشکر در یک مقاله

تقدیر و تشکر یک مقاله را چگونه بنویسیم ؟ | نحوه ی نوشتن سپاسگزاری و تقدیر و تشکر در یک مقاله

تقدیر و تشکر یک مقاله را چگونه بنویسیم ؟ | نحوه ی نوشتن سپاسگزاری و تقدیر و تشکر در یک مقاله

تقدیر و تشکر یک مقاله را چگونه بنویسیم ؟

تقدیر و تشکر یک مقاله را چگونه بنویسیم ؟ | نحوه ی نوشتن سپاسگزاری و تقدیر و تشکر در یک مقاله :

اغلب ما در جست‌وجوی یافتن اشتباهات انجام شده هستیم. آیا تاکنون برای شما پیش آمده است که بررسی کنید چه کاری درست و مناسب انجام شده است؟ و اینکه تاکنون چقدر از افراد برای انجام کار درستشان، حتی اگر رییس آنها نیستید، تشکر کرده‌اید؟
بسیاری از ما در محیط کاری مان بابت انجام کار درست از دیگران تشکر نمی‌کنیم. جالب اینکه تقریبا همه از جمله همکاران، مشتریان و حتی یک رییس، دوست دارند اگر کاری را به درستی انجام دادند، به طور صادقانه از آنها قدردانی شود.

در این نوشتار، با هم مرور می‌کنیم

چرا باید تشکر کنیم و چه ابزاری برای تشکر کردن مناسب‌تر است؟

چرا تشکر کردن مهم است؟ دلایل متعددی وجود دارد که اهمیت تشکر کردن را به ما گوشزد می‌کند. بدیهی است که افرادی که از آنها تشکر و قدردانی می‌شود، فکر می‌کنند کار آنها مورد فراموشی قرار نگرفته است. در این صورت فردی که از او تشکر شده، خود را بیشتر درگیر کار می‌کند، تعهد بیشتری به گروه کاری و شرکت خود دارد؛ زیرا که می‌داند در حال خلق یک تفاوت واقعی است. این موضوع به خصوص برای سازمان‌هایی که برای دادن پاداش‌ها دارای محدودیت و بودجه‌بندی هستند، خیلی مهم‌تر است.

تشکر صادقانه، به توسعه مناسب روابط بین شما و همکاران کمک زیادی می‌کند. از جنبه‌های جالب «تشکر کردن»، واکنش‌های هورمونی است که درون بدن ما اتفاق می‌افتد. تحقیقات نشان می‌دهد، وقتی چیزی را که دوست داریم، می‌شنویم مغز ما شروع به ترشح دوپامین می‌کند. دوپامین ماده‌ای است که در اثر ترشح آن در مغز، فرد احساس شادی، غرور، رضایت و رفاه می‌کند. تشکر کردن برای بهبود روابط در کار یک ضرورت است. درک این موضوع نیز مهم است که در قبال انجام این کار، نباید توقعی از افراد داشت. پس بهتر است بابت قدردانی و انرژی مثبتی که بابت این کار دریافت می‌کنید، لذت ببرید!

موانع تشکر کردن:

برای برخی افراد تشکر کردن کاری دشوار است؛ اگر برای شما نیز این‌کار سخت به نظر می‌رسد، باید دلایل و ریشه‌های این امر را شناسایی کنید. سعی کنید فرصت‌هایی را که می‌توان از کارهای خوب دیگران تشکر کرد، از دست ندهید و پس از آن به صورت رودررو، ارسال‌ ایمیل، یک تماس تلفنی از آن فرد تشکر و قدردانی کنید.

چگونه تاثیر تشکر کردن را بالا ببریم؟

همانقدر که قدردانی کردن مهم است، نحوه ارائه آن اهمیت دارد. به هر میزانی که شما به یادماندنی‌تر و براساس هوشمندی این کار را انجام دهید، یکپارچگی و تعلق خاطر افراد به شما، در گروه کاری بالاتر می‌رود. خیلی مهم است که قبل از تشکر، بدانید برای فرد مورد نظر، چه روشی مناسب‌تر است. تشکر و قدردانی در مقاله علمی به جهت ماندگار شدن در طول تاریخ تابع یک سری شرایط و قواعدی هست.

اجزای بخش سپاسگزاری و تقدیر و تشکر acknowledgement در یک مقاله

متن اصلی یک مقاله isi و علمی و پژوهشی معمولاً توسط دو بخش اضافی یعنی بخش های «سپاسگزاری» و «منابع » (مراجع یا فهرست منابع) به پایان می رسد. تقدیر و تشکر از افراد یا مؤسسات، معمولا در پایان مقاله قبل از منابع و مآخذ آورده می‌شود.
درمورد بخش «سپاسگزاری» دو جزء احتمالی وجود دارد که مستلزم توجه هستند. ابتدا اینکه شما باید از هر کمک فنی مهم که از هر فردی چه در آزمایشگاه خود و چه در جای دیگر گرفتید، تشکر و قدردانی کنید. شما باید همچنین از منبع تجهیزات خاص، یا سایر موارد قدردانی کنید. برای مثال ممکن هست چیزی شبیه این بگویید:

“Thanks are due to J.Jones for assistance with the experiments and to R.Smith for valuable discussion”

دوم اینکه معمولا این بخش قدردانی است که در آن شما باید از هر کمک مالی بیرونی از قبیل بورس ها و اهدایی ها، قراردادها یا فلوشیپ ها قدردانی کنید (در این روزها، ممکن است شما به طور کنایه آمیز به نبود چنین بورس های آموزشی و تحقیقی، قراردادها و فلوشیپ ها اشاره کنید اشکال ندارد بلاخره فرصت های تشکر بسیار زیاد هستن).

نزاکت داشتن

عنصر مهم در بخش سپاسگزاری، ادب و نزاکت است. هیچ چیز واقعاً علمی در این بخش از مقاله وجود ندارد. همان قواعدی که در هر عرصه دیگر زندگی متمدن به کار می روند، در اینجا نیز باید اعمال شوند. اگر شما دستگاه چمن زنی همسایه را قرض می گیرید، به خواهید سپرد که می بایست از وی تشکر کنید. اگر همسایه شما، ایده ی واقعاً خوبی برای زمین آرایی و محوطه سازی ملک شما به شما ارائه کند و شما این ایده را به مورد اجرا بگذارید، شما باید از وی تشکر کنید. همین امر در علم نیز صدق پیدامی کند، اگر همسایه (همکار) شما ایده های مهم، ملزومات یا تجهیزات مهمی فراهم کرد، شما باید از او تشکر کنید و این کار باید به صورت کتبی و چاپ شده انجام شود.
در اینجا باید به نکته مهمی اشاره شود. پیش از اشاره به هر شخص در بخش قدردانی، باید قبلاً از وی اجازه کسب کنید، غالباً نشان دادن نحوه جمله بندی و عبارت تقدیر و تشکر به شخصی که دارد از کمک وی قدردانی می شود، عاقلانه است. زیرا ممکن است وی اعتقاد داشته باشد که سپاسگزاری شما  کافی نیست یا بدتر اینکه، خیلی احساساتی و افراط آمیز است. اگر با فردی همکاری داشته اید و بعضی ایده ها یا تجهیزات را از وی گرفته اید، آن شخص به احتمال زیاد یک دوست یا همکار با ارزش است؛ بنابراین نوشتن و چاپ عمومی واژه ای نسنجیده که ممکن است ناخوشایندی و رنجش او را به همراه داشته باشد، کاری نابخردانه خواهد بود؛ کاری که می تواند رابطه دوستی شما یا فرصت هایی برای همکاری آینده را به خطر اندازد. نحوه ی بیان نامناسب تشکر می تواند از تشکر و قدر دانی کردن نیز بدتر باشد و اگر شما برای مشورت و کمک دوستانه همکاران ارزش قائل می شوید، باید یرای تشکر از آنها به صورتی خوشایند، دقت کنید.
علاوه بر این، اگر تشکر و قدردانی شما به یک ایده، پیشنهاد یا تفسیر مربوط می شود، در مورد آن دقت بیشتری داشته باشید. اگر ایده همکار شما به صورتی گسترده بیان شود، وی می تواند به نوعی در موقعیت حساس و بسیار دشوار اجبار به دفاع از کل مقاله قرار بگیرد. مطمئناً اگر همکار شما، مولف مشترک نباشد، شما نباید وی را به عنوان طرف مسئول برای ملاحظات و نتایج ارائه شده در مقاله خود معرفی کنید. در واقع ممکن است که همکار شما با بعضی از نکات اصلی و مهم مطرح شده توسط شما موافق نباشد و از نظر اخلاقی و علمی شایسته نخواهد بود که عبارات قدردانی و سپاسگزاری را به گونه ای بنویسید که بیانگیر تایید و پشتیبانی کامل او باشد.
در مورد قدردانی می بایست از بکار بردن واژه”wish” (خواستن، آرزو کردن)  اجتناب کرد. Wish، واژه کاملا مناسبی برای زمانی است که شما معنای آرزو کردن را برای آن بکار می برید مانند « من برای شما آزوی موفقیت می کنم »، اما اگر بگویید «من می خواهم یا من آرزو دارم از جان جونز تشکر کنم.» شما دارید واژگان را هدر می دهید و از آنها استفاده نامناسب می کنید.

  بررسی ایندکس بودن ژورنال در سایت ISI

تقدیر و تشکر

معمولا در پایان مقالات علمی به نام افراد یا سازمانهایی که به نحوی در اجرای پژوهش گزارش شده نقش داشته اند، اشاره می شود. برای مثال، مؤسسه یا سازمانی که پشتیبان مالی پژوهش بوده، کسانی که در گردآوری یا تحلیل داده ها نقش داشته اند، افرادی که به پرسش نامه ها پاسخ داده یا در مصاحبه مربوط به آن پژوهش شرکت کرده اند و گاهی نیز از داوران مقاله به دلیل تذکر نکات مفید تشکر می شود. البته بدیهی است در مواردی از این افراد با ذکر نامشان تقدیر می شود و در مواردی که این امکان وجود ندارد فقط به دلیل نقشی که داشته اند مورد تقدیر قرارمی گیرند.

ادامه مطلب
انجام پایان‌ نامه قم | انجام پایان‌ نامه دکتری کارشناسی ارشد رساله دکترا در قم

مثال براساس اخلاق پژوهش نمیتوان نام شرکت‌کنندگان در مصاحبه برای اجرای یک تحقیق را ذکر کرد و فقط کافی است از آنان برای نقش مثبتی که در اجرای تحقیق داشته اند، تشکر شود.

در هر صورت، باید به نحوی از تمام کسانی که نامشان در این قسمت ذکر می شود اجازه گرفته شود و با موافقت آنان این کار صورت گیرد .

بخش سپاسگزاری یا تقدیر و تشکر (acknowledgement) مجالی برای تشکر رسمی‌ از کسانی است که در انجام مطالعه به شما کمک کرده اند اما معیارهای لازم برای ذکر نامشان به عنوان نویسنده مقاله را دارا نمی‌باشند. گرچه گنجاندن این قسمت در مقاله ، اختیاری می‌باشد اما در بسیاری مقالات به چشم می‌خورد. این بخش، حداکثر در ۵۰ کلمه، معرف اشخاص، سازمان‌ها، و نهادها، به طور کلی اشخاص حقیقی و حقوقی مؤثر در انجام پژوهش و تشکر و قدردانی از آنان می‌باشد.  قدردانی‌ها باید تا حد ممکن خلاصه باشد. هر نوع کمک ویراستاری باید ذکر شود. در این قسمت از افرادی که در به ثمر رسیدن تحقیق مشارکت داشته‌اند تشکر و قدردانی می‌شود. همکاران تالیف شامل این افراد نمی‌شوند.

مهمترین و معمول ترین مواردی که در قسمت سپاسگزاری از آنها یاد می‌شود عبارتند از :

۱- حمایت کلی از جانب رئیس دپارتمان یا موسسه
۲-کمک تکنیکی یا آزمایشگاهی
۳-کمک در جمع آوری داده ها
۴-کمک در زمینه آماری یا گرافیکی
۵- حمایت مالی از جانب سازمان  تامین کننده بودجه تحقیق، مانند دانشگاه، مرکز تحقیقاتی یا کمپانی‌های دارویی
۶- آماده ساختن جزئیات بالینی مربوط به بیماران
۷- بازبینی متن مقاله
۸- کمک در آموزش نگارش مقاله

  آشنایی با لیزرل Lisrel

تقدیر و تشکر از افراد به صورت موجز و ساده ابراز می‌شود و لازم است از عبارات ادبی و ثقیل اجتناب گردد. تنها به نام بردن از افرادی که می‌خواهید از آنها سپاسگزاری کنید کفایت نکنید و نقش آنها را نیز ذکر کنید.

ادامه مطلب
جست‌ و جو در منابع پژوهش | جست‌وجو در منابع و تدوین پیشینه پژوهش

برخی مجلات از نویسندگان مقالات می‌خواهند از کلیه افرادی که نام آنها را در بخش تقدیر و تشکر ذکر نموده‌اند، اجازه‌نامه کتبی دریافت نمایند. علت آن است که بعضی  از خوانندگان  ممکن است چنین استنباط کنند که آن مقاله مورد تایید افرادی که نامشان در بخش تقدیر و تشکر ذکر شده است نیز می‌باشد. لذا در این مورد نیز طبق اسلوب مجله عمل نمایید.

این بخش لزوماً در همه مقالات وجود ندارد. معمولا در این بخش از افرادی که به نحوی در انجام پژوهش به نویسندگان کمک کرده‌اند (اما میزان مشارکت آن‌ها به گونه‌ای نبوده که به عنوان نویسنده مقاله ذکر شوند) تشکر و قدردانی می‌شود. همچنین می‌توان از موسساتی که حمایت مالی و یا تجهیزاتی داشته‌اند و یا از داوران مقاله که با ارایه نکات ارزشمند خود به ارتقای کیفی مقاله کمک کرده‌اند، تشکر نمود.

نمونه تقدیر و و تشکر در مقاله

نمونه ۱٫

بدینوسیله از ریاست محترم مرکز تحقیقات کاربردی داروئی شبکه تحقیقات داروئی که ما را در انجام این تحقیق یاری  نمودند صمیمانه تشکر می نمایم.

نمونه۲٫

بدینوسیله از حمایت مالی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مرند در انجام این تحقیق کمال تشکر و قدردانی را داریم.

نمونه۳٫

نگارندگان بر خود لازم می دانند از آقای پیتر ویتزگال عضو هیات علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه سوئد به خاطر تامین غلظـت هـای مختلف فرمون ها جهت انجام این پژوهش تشکر نمایند.

نمونه۴٫

این مقاله از پایاننامه دوره دکترای حرفه ای پزشکی مصوب و دفاع شده در دانشکده پزشکی رفسنجان استخراج شده است. نویسندگان بر خود لازم می دانند مراتب تشکر صمیمانه خود را از کارکنان اورژانس بیمارستان رفسنجان، مسئولان پژوهشی دانشکده پزشکی رفسنجان و هیئت داوران پایان نامه که ما را در انجام و ارتقاء کیفی این پژوهش یاری دادند، اعلام نمایند.

نمونه۵٫

مقالــه حاضــر بخــشی از پایــان نامــه دوره دســتیاری روانپزشکی مصوب دانشگاه علوم پزشکی زاهدان می باشـد که نویسندگان از حمایتهای آنان تشکر می نمایند.

نمونه۶٫

این مطالعه در قالب طرح تحقیقاتی مصوب و با حمایت معاونت پژوهشی، گروه آناتومی، میکروب‌شناسی و ایمنی‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی کردستان انجام شد.

به زودی نمونه های بیشتری ارایه خواهد شد.

همراه ما باشید…

جهت مطالعه مطالب بیشتر به بخش های زیر مراجعه فرمایید.

  1. چگونه چکیده مقاله ISI را بنویسم؟
  2. چگونه مقدمه مقاله ISI را بنویسم؟
  3. چگونه مرور ادبیات مقاله ISI را بنویسم؟
  4. چگونه روش شناسی مقاله ISI را بنویسم؟
  5. مقاله نویسی
  6. انتخاب موضوع مقاله، پروپوزال یا پایان نامه
  7. نحوه تقدیر و تشکر در یک مقاله

 

برای مشاوره انجام پایان نامه ارشد و مشاوره انجام پایان نامه دکتری با ما در تماس باشید

آسان مقاله و ایزی تز دو حامی بزرگ سایت ما می باشند

09199631325 و 09353132500

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Alert: Content selection is disabled!!