انتخاب موضوع پایان نامه دکتری و نکات کلیدی در انتخاب موضوع پایان نامه ارشد

انتخاب موضوع پایان نامه دکتری و نکات کلیدی در انتخاب موضوع پایان نامه ارشد

انتخاب موضوع پایان نامه دکتری و نکات کلیدی در انتخاب موضوع پایان نامه ارشد :

نویسندگان باتجربه به خوبی می‌دانند که برای انجام پایان نامه علمی خوب به چه چیزی نیاز دارند، بنابراین با ذهنیت اینکه نهایت کار چه خواهد شد، اقدام به برنامه‌ریزی و اجرای پروژه پژوهشی خود می‌نمایند.

اولین بخش در انجام پایان نامه مناسب انتخاب موضوع پایان نامه می باشد. دانشجویان برای انتخاب موضوع پایان نامه مناسب نیاز به بررسی های دقیق بر ادبیات پژوهش دارند. ذکر این نکته مهم است که برای انتخاب موضوع پایان نامه مناسب، انتخاب حیطه پژوهش بسیار مهم و پرکاربرد می باشد. حیطه پژوهش را بر اساس توانایی های خود و تخصص استاد راهنمای خود انتخاب کنید.

انتخاب حیطه پژوهش پیش از انتخاب موضوع پایان نامه ضرورت دارد. چرا که با انتخاب حیطه پژوهش، تعداد موضوعات جهت بررسی کم شده و از سردرگمی و اتلاف زمان شما می کاهد. بنابراین در قدم اول سعی کنید حیطه موضوع را مشخص نمایید.

برای مثال در رشته عمران گرایش ژئوتکنیک می تواند در سه حیطه آزمایشگاهی، عددی و تحلیلی اقدام به انتخاب موضوع کنید. همچنین می توانید در حیطه ریزتر شده و موضوعات خود را بهینه کنید. فرض کنید حیطه عددی را نتخاب کرده اید. حال در این حیطه مواردی همچون مدل سازی تونل، شمع، دیوار حائل، سد و غیره را انتخاب نمایید. انتخاب یک حیطه کوچک شما را در بررسی اسناد علمی موجود در ان زمینه کمک می نماید.

پس از انتخاب حیطه تخصصی خود، حال نوبت به مطالعه اسناد علمی و منابع برای بررسی موضوعاتی که تاکنون در آن حوزه تخصصی انجام شده است، می رسد. بدین منظور می توانید از ابزارهای جستجو همچون جستجوی گوگل استفاده نمایید و با جستجوی حیطه تخصصی خود از موارد انجام شده در آن زمینه اطلاعات کسب کنید.

نکته مهم اینکه؛ درست است که استفاده از جستجوگر گوگل می تواند به بررسی شما سرعت بخشد. با اینحال با توجه به وسعت بسیار زیاد منابع موجود در این بخش پیشنهاد می گردد از این روش استفاده نکنید، چرا که در نهایت ممکن است شما را گمراه کرده و به نتیجه مطلوب نرسید.

پیشنهاد ما برای جستجو در منابع، استفاده از پایگاه های علمی معتبر می باشد که مقالات علمی چاپ شده در مجلات را نمایه می کنند. پایگاه هایی همچون ScienceDirect، Springer، PubMed و غیره می باشد. این پایگاه ها هم از لحاظ علمی بسیار معتبر هستند، هم جدیدترین مقالات چاپ شده در مجلات علمی دنیا را نمایه می کنند. در داخل کشور نیز پایگاه هایی همچون SID، سیویلیکا و ایرانداک نتایج مشابه را ارائه می دهند.

در این پایگاه های علمی می توانید بر اساس کلمات کلیدی و زمان اقدام به دسته بندی نتایج جستجوی خود کنید. برای شروع می توانید منابعی که دارای دسترسی آزاد هستند را دانلود نمایید. در ارتباط با مقالات و منابع پولی نیز نگران نباشید.

در جستجوی علمی تلاش کنید منابع بروز را دانلود نمایید. منابعی که برای چهار سال اخیر می باشند. این امر سبب می شود تا انتخاب موضوع پایان نامه شما جدید می باشد. با مطالعه منابع حال نوبت انتخاب موضوع پایان نامه می باشد.

بهترین شیوه در انتخاب موضوع پایان نامه تغییر موضوع مقالات جدید می باشد. با مطالعه یک مقاله می توانید از روش تحقیق و نتایج به دست آمده آن آگاه شوید. سپس با تغییر روش تحقیق و یا برخی از پارامترهای تحقیق می توانید موضوعی جدید برای خود ایجاد کنید که مقاله بیس آن نیز آماده می باشد.

به عنوان مثال دانشجویی قصد انجام پایان نامه عمران سازه دارد و حیطه موضوع آن ازمایشگاهی و بررسی بتن های ژئوپلیمری می باشد. حال این دانشجو باید مقاله ای جدید که در ارتباط با بتن های ژئوپلیمری بیابد. فرض کنید مقاله بیس این دانشجو تحت این عنوان بود:

بررسی تاثیر استفاده از نانو رس بر پارامترهای مقاومتی بتن ژئوپلیمری بر پایه متاکائولن

حال موضوعات زیر برای این دانشجو قابل انجام است:
1. بررسی تاثیر استفاده از نانو رس بر پارامترهای مقاومتی بتن ژئوپلیمری بر پایه متاکائولن
2. بررسی تاثیر استفاده از نانو رس بر پارامترهای دوام بتن ژئوپلیمری بر پایه متاکائولن
3. بررسی تاثیر استفاده از نانوکربن بر پارامترهای مقاومتی بتن ژئوپلیمری بر پایه متاکائولن
4. بررسی تاثیر استفاده از الیاف فولادی بر پارامترهای مقاومتی بتن ژئوپلیمری بر پایه متاکائولن
5. بررسی تاثیر استفاده از نانو رس بر پارامترهای مقاومتی بتن ژئوپلیمری بر پایه خاکستر بادی

و هزاران موضوع دیگری که می توان با استفاده از یک مقاله بیس جدید استخراج کرد. فقط یادتان باشد، پس از استخراج موضوع، با جستجو در پایگاه های مختلف از تکراری نبودن آن اطمینان حاصل نمایید.

 

برای مشاوره انجام پایان نامه ارشد و مشاوره انجام پایان نامه دکتری با ما در تماس باشید

آسان مقاله و ایزی تز دو حامی بزرگ سایت ما می باشند

09199631325 و 09353132500